Ostatni wykład

Dostałem pod choinkę od syna trzy książki. Ostatnio, zapytał czy warto je przeczytać? Musiałem sobie przypomnieć, bo jedną przeczytałem od ręki. Drugą, czytam pomiędzy innymi czytaniami, a trzeciej nie tchnąłem. Może ze względu na tytuł.

Ostatni wykład.

Jest godzina 23. Dzwoni koleżanka z informacją o śmierci bliskiej jej osoby. Miała zaledwie 59 lat. Wszystko trwało zaledwie dwa dni.

Biorę do ręki książkę i czytam, prawie do końca. Czy to był właśnie ten dobry moment? Czytam książkę niezwykłą, napisaną przez Randy Pauscha, profesora informatyki Karnegie Melon.

Randego poproszono, kiedy już wiedział, że ma raka trzustki i pozostało mu parę miesięcy życia, o wygłoszenie ostatniego wykładu. Jest w stanach taka tradycja, że wielu wybitnych ludzi, profesorów prosi się Jaka mądrością chcieliby się podzielić ze światem, gdybyśmy wiedzieli, że jest to nasza ostatnia szansa?

I o tym jest ten wykład. O marzeniach, życiu, wartościach, relacjach, odpowiedzialności, czasie – ponieważ czas jest wszystkim, co masz… i pewnego dnia, może okazać się, że masz go mniej, niż sadzisz. Sam Randy zatytułował go Prawdziwe spełnienie dziecięcych marzeń.

Randy uważa, że Kart, które dostaliśmy do ręki nie możemy zmienić w trakcie rozgrywki.

Być może, ale na pewno możemy sprawić żeby sama rozgrywka była radosna i takie było życie Randego. Pełne sukcesu, optymizmu, zabawy. To są wartości i przekonania, a na to już mamy wpływ.

Randy w życiu był tygryskiem i to zostawił swoim dzieciom i światu. To koncepcja rodem z Kubusia Puchatka.

Trochę myśli, przekonań i frazesów w książce podkreśliłem. To będzie w oderwaniu.

 • Mury istnieją po to, by powstrzymać ludzi, którzy nie pragną czegoś dostatecznie mocno. Mury wyrastają z jakiegoś powodu. Dają nam szansę zrozumienia, jak bardzo czegoś pragniemy.
  Nie wszystko wymaga naprawy.
 • Możecie zawsze zmienić swój plan, ale tylko wówczas, gdy nim dysponujecie.
 • Chodzi o to, żeby uczyć kogoś jakiejś rzeczy tak, by myślał, że uczy się czegoś innego.
 • Nie narzekaj, po prostu pracuj ciężej. Narzekanie nie sprawdza się jako strategia.
 • Szukaj w innych tego co najlepsze. Jeśli będziesz czekał dostatecznie długo, ludzie zaskoczą cię i zrobią na Tobie wrażenie.
 • Rada dla córki o mężczyznach. Ignoruj wszystko, co mówią, a zwracaj uwagę na to co robią.
 • Chciałbym, aby moi studenci walczyli o każdy centymetr boiska.
 • Szczęście ma się wtedy, gdy przygotowanie spotyka się z okazją.
 • Bez względu na to, czy uważasz, że możesz, czy też nie, masz rację.
 • Doświadczenie to coś, co zyskujesz, kiedy nie zyskałeś tego, czego pragnąłeś.
 • Uważam, że najlepszy skrót jest najdłuższa drogą, co zawiera się w dwóch słowach: ciężka praca.
  Miej zawsze dwieście dolarów w portfelu.
 • Jeśli kogoś przepraszasz to musisz to zrobić na szóstkę. Inna ocena nie wchodzi w rachubę.
 • Mów tylko prawdę.
 • Wąchanie kredki to powrót do dzieciństwa.
 • Jeśli potraficie znaleźć miejsce na styku dwóch kultur, to przyniesie wam ogromne korzyści.
  Kiedy jesteśmy związani z innymi, stajemy się lepszymi ludźmi.
 • Czasem wystarcza, że poprosisz.
 • Chodzi o to, że nie wiem, jak można się nie bawić. Umieram i bawię się. I zamierzam się bawić każdego dnia, jaki mi jeszcze pozostał. Dlatego, że nie ma innej możliwości.

Moje rozstanie z ojcem do dzisiaj mnie zadziwia. Był dla mnie wzorem. Godzinami słuchałem jego kuchennych wieczornych wykładów. Dodam ostatnich. A dziwne było dlatego, że oberwałem po twarzy za wagary na warsztatach. Przy czym muszę dodać, że wagary były totalne. Nie byłem parę miesięcy na warsztatach, bo kopaliśmy rowy głębokie na metr osiemdziesiąt pod kabel wysokiego napięcia. To kopanie, całkowicie odebrało blask zawodu elektryka. Cudem, nie wyrzucili mnie z technikum.

Jak już wspomniałem oberwałem. Tata wyjechał służbowo i zginął. Miał zaledwie 51 lat. Ja 19, brat 11. Jemu tata nie dał ostatniego wykładu.

I wielu rodziców nie daje ostatniego wykładu, albo daje taki sobie wykład. Prawdziwy wykład to cale nasze życie i każdy dzień, i każda chwila. Więc pewnie warto tworzyć z najbliższymi i w ogóle z wszystkimi ludźmi takie relacje jakbyśmy chcieli, by stały się naszym ostatnim wykładem.

Zobacz odstani wykład: www.youtube.com/watch?v=ji5_MqicxSo
oraz www.thelastlecture.com

Zainspirował Cię ten wpis?
Podziel się ze znajomymi:

0 Komentarzy

Nie ma jeszcze komentarzy

Twój komentarz